Alergia na plesn u dzieci
Zdrowie

Alergia na pleśń – jak sobie z nią radzić?

Według prognoz Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej w 2025 r. z alergiami będzie zmagać się już połowa Europejczyków. Czasem trudno jednak określić, co wywołuje nadwrażliwość organizmu. Głównymi podejrzanymi są zazwyczaj pyłki roślin, roztocza czy sierść zwierząt, jednak powodem złego samopoczucia mogą być także zarodniki grzybów pleśniowych. Podpowiadamy, jak zminimalizować ich wpływ na organizm.

Choć pleśń kojarzy się przede wszystkim z wykwitami na żywności lub przedmiotach czy w pomieszczeniach, to nie jest to jej jedyna forma, w jakiej występuje. Zarodniki pleśni mogą unosić się w powietrzu, kryją się także w wilgotnych pomieszczeniach oraz w kurzu.

– Lato to okres najsilniejszego lotu dwóch grzybów pleśniowych: Alternaria i Cladosporium. Jeśli w okresie od lipca do września borykasz się z objawami, takimi jak katar, kaszel, trudności z oddychaniem czy drapanie w gardle, warto sprawdzić, czy to nie alergia właśnie na ten rodzaj pleśni – mówi dr Leszek Olchowik, alergolog Centrum Medycznego CMP.

Najlepiej umówić się na wizytę u alergologa, który wykona konieczne testy. Podstawą leczenia zawsze jest jednak ograniczenie kontaktu z czynnikiem uczulającym. Jeszcze przed otrzymaniem wyników warto zadbać o swoje samopoczucie i w kilku prostych krokach ograniczyć obecność alergenu w otoczeniu.

Zredukuj poziom wilgoci

Pleśń rozwija się w warunkach wysokiej wilgotności. Skraplająca się, a także wyciekająca z nieszczelnych rur woda stwarza dla niej doskonałe warunki. Nadmierna wilgotność może wynikać również ze zbyt szczelnych okien czy niesprawnego systemu wentylacji. Skutecznym sposobem na jej zredukowanie jest częste wietrzenie pomieszczenia. Jeśli masz problem ze słabą cyrkulacją powietrza w łazience, sprawdź czy ciągi wentylacyjne są drożne lub zainstaluj wentylator. Z kolei w kuchni pomocny może się okazać okap, który wyłapie parę wodną zanim ta skropli się na ścianach lub suficie. Na rynku są dostępne również osuszacze powietrza, ale stosuj je ostrożnie – zbyt suche powietrze dodatkowo podrażnia śluzówkę nosa. Granicą bezpiecznego poziomu wilgotności powietrza jest 50 proc. Jeśli jesteś wrażliwy na suche powietrze, możesz zdecydować się na nawilżacz z funkcją higroskopu, który steruje pracą urządzenia.

Zadbaj o czystość

Pleśń możemy znaleźć w różnych miejscach w naszym domu, np. na płytkach łazienkowych, elementach gumowych, a także na nieświeżej żywności. Do sprzątania warto używać odpowiednich środków, które powstrzymają jej rozwój. Większą uwagę trzeba też poświęcić sprzątaniu pomieszczeń, które są szczególnie narażone na nadmiar wilgoci. Porządkując łazienkę, nie zapomnij o myciu fug oraz wszystkich zakamarków. Pamiętaj również o czyszczeniu pralki oraz nie pozostawiaj w niej wilgotnego prania. Siedliskiem grzybów może być również kuchnia. Regularnie wynoś śmieci oraz czyść lodówkę. Oczywiste powinno być wyrzucanie produktów, na których pojawiły się wykwity pleśni – nie nadają się one do spożycia nawet po odcięciu zepsutego fragmentu.

Dodaj komentarz