Back to School 2021, czyli jak dobrać akcesoria elektroniczne do nauki
Jeśli maluch korzysta z komputera w celach edukacyjnych, na pewno przyda mu się taki sprzęt jak bezprzewodowa myszka i klawiatura, słuchawki czy kamera internetowa. Radzimy, czym się kierować w wyborze tego typu niezbędnych gadżetów, by korzystanie z multimediów było jak najprostsze i najskuteczniejsze.
Ten rok, tak samo jak poprzedni, jest nietypowy szczególnie jeśli chodzi o szkolnictwo i organizację nauki dzieci. We wrześniu szkraby mają oficjalnie rozpocząć nowy rok szkolny w trybie stacjonarnym, ciesząc się na powrót z normalności. Jednak w każdej chwili mogą wrócić do nauki zdalnej ze względu na niepewną, dynamicznie zmieniającą się sytuację pandemiczną w kraju i wizję czwartej fali koronawirusa. Dlatego postanowiliśmy doradzić, jak dobrać niezbędne do nauki gadżety elektroniczne dla ucznia. Są wyselekcjonowane tak, by przydały się zarówno w szkole, jak i przy odrabianiu lekcji we własnych czterech kątach albo w czasie nauki zdalnej w domowym zaciszu.
Mysz radiowa
Myszki na kabel już dawno odeszły do lamusa, ustępując znacznie wygodniejszym radiowym rozwiązaniom technologicznym. Ważną kwestią jest tutaj zasięg – im większy, tym lepszy. Warto zwrócić uwagę na ergonomiczny kształt myszy i regulowaną czułość kursora (szybkie ruchy zapewni 1600 dpi, zaś wolniejsze uzyskamy przy czułości 800 lub 1200 dpi). A co z odbiornikiem USB, który zapewnia urządzeniu łączność radiową, ale łatwo go zgubić podczas transportu? W modelu myszki Hama MW-400 rozwiązano ten problem w interesujący sposób, gdyż ten element da się… schować do obudowy. Do myszki polecamy dokupić od razu skórzaną podkładkę.
Klawiatura bezprzewodowa
Nawet jeśli dysponujemy notebookiem, nadal zainwestowanie w nią ma sens, gdyż na pełnowymiarowej znacznie wygodniej się pisze. Sytuacja jest tu identyczna jak z myszką i nie ma dziś potrzeby męczyć się z przewodami. Najważniejsze, żeby klawiatura miała jak najwięcej multimedialnych przycisków. Np. model Hama Cortino dysponuje 12 klawiszami funkcyjnymi, pozwalającymi na sterowanie muzyką i błyskawiczne uruchomienie najpopularniejszych aplikacji, np. przeglądarki internetowej lub poczty elektronicznej.
Słuchawki
Są niezbędne do spokojnego korzystania z takich popularnych w ostatnim czasie aplikacji jak Skype, Microsoft Teams czy Zoom, oglądania filmów edukacyjnych i korzystania z innych multimediów. Dzięki nim dziecko nie będzie nikomu przeszkadzać, a odbiór treści pozostanie niezakłócony. Najlepiej żeby słuchawki były oczywiście wyposażone w mikrofon do prowadzenia rozmów. Tak samo jak w przewodowy pilot do wygodnej, bezstopniowej regulacji głośności, czym mogą pochwalić się słuchawki Hama HS-P200. Należy zwrócić uwagę, żeby pałąk i muszle słuchawkowe pewnie przywierały do głowy szkraba, jednocześnie nie uwierając przy dłuższym czasie spędzonym przy komputerze.
Kamera internetowa
Przy wyborze kamerki internetowej najważniejszymi parametrami technicznymi są: rozdzielczość obrazu (najrozsądniej wybrać Full HD, czyli 1920 × 1080 pikseli), obecność zintegrowanego mikrofonu do prowadzenia rozmów, możliwość regulacji oświetlenia i zasłonięcia soczewki kamery klapką, a także rodzaj połączenia z komputerem (wejście USB albo HDMI, Bluetooth lub WiFi). Istotnym aspektem jest też sposób mocowania. Jedną z najczęściej spotykanych metod jest wykorzystanie wbudowanej podstawki i położenie kamerki na płaskiej powierzchni. Inny sposób polega na zainstalowaniu jej na monitorze przy wykorzystaniu specjalnego klipsa. Interesującym rozwiązaniem jest też obecność gwintu 1/4“, co umożliwia zamontowanie kamery na wszystkich standardowych statywach.
Zasilacz do laptopa
Obecnie nauka na laptopie stanowi zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie ze względu na jego mobilność. Na rynku mamy dostępnych mnóstwo modeli zasilaczy i trzeba pamiętać o dobraniu takiego o odpowiedniej mocy wyjściowej oraz złączu. Np. uniwersalny zasilacz od marki Hama z obustronną wtyczką USB-C (koniec obaw o wyłamanie złącza) występuje w wersjach o mocy 45, 65 i 92 W. Wyposażony został w technologię Power Delivery, przyspieszającą ładowanie i rozpoznającą automatycznie podłączone urządzenie, dzięki czemu cały proces jest na pewno bezpieczny dla przenośnego komputera.