Czym jest szczęśliwe dzieciństwo dla współczesnych rodziców?
Szczęście pełni bardzo ważną rolę w naszym życiu i wpływa na nasze samopoczucie oraz relacje z innymi ludźmi. Na poczucie szczęścia oddziałuje wiele czynników, m.in. dobrobyt, rodzina, zdrowie fizyczne czy doświadczanie pozytywnych emocji[1]. Każdy jednak postrzega szczęście odrobinę inaczej, ma własną definicję szczęścia – swojego, rodziny oraz szczęśliwego dzieciństwa swojego dziecka. Czym w takim razie jest szczęśliwe dzieciństwo dla współczesnych rodziców?
Szczęśliwe dzieciństwo w oczach opiekunów
Współcześni rodzice dostrzegają rolę szczęśliwego dzieciństwa i wiedzą, czemu jest ważne. Zdają sobie sprawę z tego, jak istotne dla ich dziecka są umiejętności, które nabędzie ono w dzieciństwie, jak np. czerpanie radości z drobnych rzeczy czy elastyczność. Oprócz tego, że chcą ochraniać swoje potomstwo, zależy im również na tym, by rozwijało umiejętności, których potrzebuje[2]. Rodzice wiedzą, że doświadczenia nabyte w dzieciństwie będą miały przełożenie na przyszłość dziecka. Według nich dzieciństwo jest czasem, gdy maluszek m.in. tworzy silne więzi z członkami rodziny, uczy się czerpać radość z życia oraz buduje poczucie własnej wartości. W ich opinii szczęśliwe dzieciństwo jest znaczące dla rozwoju emocjonalnego niemowlęcia[3]. Badania pokazują, że szczęście dziecka jest jedną z najważniejszych wartości dla rodziców-Millenialsów (43%)[4]. Jako bardziej istotne wymieniają oni jedynie zdrowie i prawidłowy rozwój malucha (62%), szczęście całej rodziny (60%) oraz miłość (50%).
Szczęśliwe dziecko to dobrze odżywione dziecko
Rozwój jest jednym z czynników często wiązanych ze szczęściem. Niemowlęciu, którego organizm odpowiednio się kształtuje, łatwiej jest się cieszyć, rozwijać i odkrywać świat. Podobnie jak dla wcześniejszych pokoleń rodziców, priorytetem dla współczesnych opiekunów jest prawidłowy rozwój dziecka. Millenialsi oprócz prawidłowego dopasowania diety do wieku malucha, zwracają coraz większą uwagę na jej jakość. Chcąc, by dziecko odżywiało się prawidłowo, unikają produktów nieodpowiednich dla niego lub pochodzących z niepewnych źródeł[5]. Większość współczesnych opiekunów – bo aż 93% – uważa, że szczęśliwe niemowlę to takie, które harmonijnie się rozwija i jest odpowiednio odżywione[6]. Właśnie dlatego dbają o jego dietę już od narodzin. Według wyników badań aż 66% rodziców uważa, że szczęście malucha zaczyna się od jego brzuszka[7]. Z relacji opiekunów często wynika, że dieta ich dziecka ma związek z jego zachowaniem oraz nastrojem. Dziecko, które jest odżywiane odpowiednio do swoich potrzeb, czuje się lepiej, przez co chętniej uczestniczy w zabawach.
Szczęśliwe dziecko to kochane dziecko
Współcześni rodzice wiedzą, jak ważne jest, by dziecko czuło się kochane. Okazywanie czułości, przytulanie oraz mówienie maluchowi, że się go kocha to tylko niektóre ze sposobów, które stosują[8]. Dziecko powinno wiedzieć, że jest dla swoich rodziców ważne, że są oni zainteresowani jego przeżyciami, emocjami oraz przemyśleniami. Dla rozwoju niemowlęcia jest istotne, by czuło ono, że opiekunowie są po to, by prowadzić je przez świat, pomagać i wspierać. To poczucie bliskości oraz więź, która rozwija się pomiędzy rodzicem a dzieckiem w okresie dzieciństwa, ma znaczenie dla ich relacji przez całe życie.
Szczęśliwe dzieciństwo to małe chwile
Zdecydowana większość rodziców (93%) uważa, że czas spędzony z dzieckiem oraz uwaga mu poświęcona są bardzo istotne dla szczęśliwego dzieciństwa[9]. Uważają, że szczęście buduje się powoli, każdego dnia. Doceniają czas wspólnie spędzany z maluchem i wiedzą, że jest on ważniejszy dla niego niż jednorazowe atrakcje lub nowe zabawki[10]. Rodzice chętnie bawią się z dzieckiem i zabierają je na spacery. Poświęcają również czas na rozmowy o jego codziennych radościach i problemach. Współcześni opiekunowie często wybierają aktywności, które nie są atrakcją jedynie dla malucha, ale sprawiają przyjemność całej rodzinie[11]. Dzięki temu bardziej aktywnie w nich uczestniczą, rozwijając więź z potomstwem. Zauważyć można zmianę w proporcjach czasu poświęcanemu dziecku przez obydwoje rodziców. Mimo że nadal główną rolę pełnią matki, ojcowie są coraz bardziej aktywni w procesie wychowania dziecka[12].
Szczęśliwe dzieciństwo to wspólny czas
Chcąc podarować maluchowi szczęśliwe dzieciństwo, współcześni rodzice natrafiają też na wiele trudności. Najbardziej powszechnymi są: brak czasu, szybki tryb życia oraz przemęczenie[13]. W codziennym pędzie dużo trudniej jest znaleźć chwilę na pielęgnowanie relacji z dzieckiem lub uważne słuchanie. Co ciekawe, rodzice mają coraz większą świadomość tego, że w czasie, który mają przeznaczony dla dziecka, warto odłożyć na bok urządzenia elektroniczne. Wiedzą, jak negatywny wpływ na jakość życia rodziny może mieć ich nadmierne używanie. Coraz częściej można spotkać rodziny, które w swoich domowych zasadach mają ujęty sposób, w jaki wykorzystuje się urządzenia elektroniczne oraz czas wolny od elektroniki, który można poświęcić rodzinie. Większa ilość czasu, który rodzice mogliby poświęcić dziecku, jest najczęściej przez nich wymieniana jako zmiana, którą chcieliby wprowadzić w swoim życiu[14].
Szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dziecko
Jednym z najważniejszych zadań opiekunów jest pokazanie dziecku, jak być szczęśliwym. Niemal wszyscy rodzice (94%) są szczęśliwi, kiedy ich potomstwo jest szczęśliwe – deklarują, że nie ma dla nich nic ważniejszego niż szczęście dziecka, a uśmiech malucha wynagradza im wszystkie trudy związane z wychowaniem[15]. Warto jednak zauważyć, jak ważną rolę odgrywają w tym oni sami. Dla współczesnych rodziców szczęście to często cel sam w sobie. Ustanowienie szczęścia jednym ze swoich priorytetów zdecydowanie zwiększa szanse na jego przeżywanie. Millenialsi to grupa rodziców, która wie, jak ważne są małe chwile, drobne gesty i szczęśliwe wspomnienia. Utrzymują kontakty z przyjaciółmi, dbają o siebie. Dzięki świadomości tego, jak uzupełnić własne akumulatory, mogą zwiększać poziom szczęścia całej rodziny[16]. Jest to energia, która sama się wytwarza i nakręca. Im szczęśliwsi są rodzice, tym szczęśliwsze jest dziecko, a im szczęśliwsze jest dziecko – tym więcej szczęścia daje ono swoim rodzicom. Szczęście malucha wpływa więc na funkcjonowanie całej rodziny. Tak też uważają rodzice (89%) – że kiedy szczęśliwe jest dziecko, szczęśliwa jest cała rodzina[17].