Kreatywne zabawy: domowa lekcja ekologii
O tym, że szacunek dla natury warto zaszczepiać w dzieciach już od najmłodszych lat, nie trzeba nikogo przekonywać. Jak nauczyć malucha proekologicznych zachowań poprzez zabawę? Marka Endo wraz z zaprzyjaźnionymi mamami i ekspertkami ma na to kilka sposobów, które z pewnością zainspirują do działania i…dobrej zabawy!
Twórczy recykling
Recykling to temat, który ostatnio coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Eksperci informują o wszechobecnym plastiku i wzywają do ograniczenia produkcji śmieci, a także do ich poprawnej segregacji. Aby wprowadzić nasze pociechy w ten ważny temat, najlepiej zaangażować je w twórczą zabawę. W dzieciach drzemią niekończące się pokłady kreatywności, trzeba je tylko uruchomić! My proponujemy recyklingowe DIY, które pozwoli zapoznać najmłodszych z ideą recyklingu oraz nauczyć ich ponownego wykorzystania pozornie niepotrzebnych, zużytych przedmiotów. Stary, niechciany t-shirt może z powodzeniem zmienić się w stylową torbę na zakupy. Szczegóły w tutorialu.
Gotowanie less waste
Kolejnym ważnym elementem domowej ekologicznej przygody, jest szybki kurs gotowania zero waste. To właśnie w kuchni produkujemy najwięcej śmieci, często zupełnie niepotrzebnie. Niestety marnujemy też ogromną ilość jedzenia. W Internecie nie brakuje pomysłów na pyszne dania, które pozwolą wykorzystać to, co akurat znajduje się w naszej lodówce. Warzywa, z których wycisnęliśmy sok, możemy wykorzystać do wegetariańskich burgerów, z czerstwego pieczywa możemy zrobić domową bułkę tartą, a z dojrzałych bananów…. pyszne ciasteczka. Wystarczy rozgnieść owoce w misce, dodać płatki owsiane i pokaźną łyżkę masła orzechowego – to prosta i sprawdzona baza. Następnie należy wmieszać do tego garść ulubionych orzechów, bakalii lub pokruszoną czekoladę. A na koniec z powstałej masy uformować na blaszce ciasteczka i hop, do rozgrzanego piekarnika. Voila!
Własny ogródek
Poznawanie świata i obserwowanie natury to dla dzieci źródło nie tylko wiedzy, ale też ogromnej radości. Dlaczego trawa jest zielona? Dokąd odlatują ptaki zimą? Co jedzą pszczoły? Te pytania z pewnością zna każdy rodzic. Odpowiedzi najłatwiej poszukać wspólnie – na przykład podczas tworzenia własnego ogródka, nawet na balkonie! W skrzynkach możemy z powodzeniem założyć mini uprawę pomidorów, fasoli czy sałaty. Samodzielnie wyhodowane warzywa smakują najlepiej! A małym miłośnikom zwierząt proponujemy wcielenie się w rolę superbohaterów. Zadanie? Ratowanie pszczół. Te owady w wyniku zmian zachodzących w środowisku, niestety w dużej mierze spowodowanych działalnością człowieka, są zagrożone wyginięciem. Nie możemy do tego dopuścić, ponieważ ich znaczenie w zapylaniu roślin jest nieocenione. Jak mali bohaterowie mogą się zaangażować w pomoc? Maluchy, które lubią bawić się w piasku, zaprośmy do wspólnego stworzenia własnego ogródka, w którym zagoszczą m.in. miododajne rośliny pomocne owadom.
Wybierajmy rośliny lubiane przez pszczoły, np. aksamitki, dalie, rudbekie, lawendy i kosmosy, a także jesienne wrzosy i chryzantemy. Wspólnie z dzieckiem możecie przygotować poidełko dla pszczół. Wystarczy umieścić kilka kamyków w pojemniku i napełnić go wodą, tak, by jej poziom nie przekraczał 3 mm. W przeciwnym wypadku owady mogą się utopić. Postarajmy się wytłumaczyć maluchom, że nie powinny obawiać się użądlenia, ponieważ pszczoły z natury są bardzo płochliwe i starają się nie zbliżać do ludzi.
Kalambury z natury
Szacunek do przyrody najłatwiej zbudować dzięki wspólnym wycieczkom. Rowerowe wyprawy, spacery do parku czy weekendy za miastem z pewnością przypadną dzieciom do gustu. Wyjazd nad jezioro, odwiedzenie koziej farmy czy pobyt w leśnym siedlisku – na portalach oferujących domy do wynajęcia nie brakuje propozycji, które pozwolą maluchom spędzić czas na łonie natury i poszerzyć wiedzę o świecie. Podczas spaceru możecie zebrać skarby – liście, szyszki, kamienie, a po powrocie do domu, wcielić się w rolę śledczego i zbadać, skąd pochodzą. A gdy ta zabawa się znudzi, zagrajcie w eko-kalambury. Naśladujcie odgłosy i sposób poruszania się zwierząt.