twarz dziewczynki
Zdrowie

Jak nauczyć maluszka dmuchać nos?

Główną funkcją nosa jest oddychanie. Powietrze pobierane tą drogą ulega odpowiedniemu oczyszczeniu, ogrzaniu oraz nawilżeniu, dzięki czemu ‘czystsze’ trafia do płuc. Gdy naturalny proces oddychania poprzez nos zostaje uniemożliwiony, zaczynamy oddychać ustami, przez co wdychane powietrze nie jest odpowiednio przefiltrowane, a w konsekwencji wiele drobnoustrojów, bakterii czy wirusów dostaje się prosto do gardła lub do płuc. Zatkany nos wywołuje również okropne uczucie dyskomfortu i powoduje, że potrawy nie mają zapachu a ich smak jest również bardziej neutralny niż wyrazisty. Brak dostatecznej drożności górnych dróg oddechowych (których kluczowym organem jest nos) może spowodować wiele kłopotów zdrowotnych, pogorszyć komfort życia, ale i utrudnić ewentualne wyleczenie się z infekcji u malucha.

Jak nauczyć dziecko wydmuchiwania?

Dzieci, które już chcą się uczyć wydmuchiwania noska warto uczyć metodą ‘nauki poprzez zabawę’. Warto znaleźć dla pociechy kolorowe chusteczki (np. z ulubionym bohaterem z bajki), przez co cała czynność będzie od razu nieco bardziej atrakcyjna dla malucha. Do sprawdzonych technik należy również zaczęcie od dmuchania ustami, np. poprzez użycie słomki i zachęcenie dziecka do wdmuchiwania powietrza do szklanki (po to, by w niej powstały bąbelki). Można również próbować uczyć dziecko dmuchać raz jedną, raz drugą dziurką nosa czy prezentować mu te czynność i prosić o naśladowanie.

W przypadku najmniejszych dzieci na nauczenie dmuchania noska może być jeszcze za wcześnie – wtedy z pomocą przychodzi polski aspirator kataru Sopelek 3+. To urządzenie umożliwia higieniczne i bezpieczne usuwanie wydzieliny z noska i tym samym pomaga w przywróceniu drożności nosa i swobody w oddychaniu. Jego używanie jest bardzo wygodne – do odciągania wydzieliny można użyć ust lub odkurzacza jeśli wydzielina jest gęsta. Dzięki specjalnym filtrom, które znajdziemy w zestawie z produktem, katar nie dostanie się poza urządzenie. Marka SOPELEK jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne i istnieje na Polskim rynku już od 2004 roku.

Ucz mądrze, ale nie na siłę

Uczenie różnych przydatnych życiowych czynności – w tym wydmuchiwania noska – powinno być przeprowadzone na spokojnie i bez przymusu. Dzieci lubią uczyć się nowych rzeczy, ale nie lubią, gdy się je do czegoś nadmiernie zmusza. Warto postawić na różne zabawy i przyjemne formy nauki, które ułatwią to zadanie i spowodują, że dziecko samo będzie chciało posiąść tę umiejętność. Jeśli Twoja pociecha jest za mała lub szukasz dodatkowej pomocy przy oczyszczaniu noska maleństwa, to postaw na sprawdzone rozwiązania – takie jak Sopelek 3+ – które zdecydowanie i w pełni bezpieczny sposób (już od pierwszych dni życia dziecka) Ci w tym pomogą.

Dodaj komentarz