rodzina
Aktualności

Normalne wakacje 2021 – czy to w ogóle możliwe?

W końcu nastał najbardziej wyczekiwany czas, czyli lato i wakacje. W tym roku jednak, ponownie jak w zeszłym, będą one trochę inne niż te do których przywykliśmy. Bowiem pandemia koronawirusa, która wbrew temu co może się niektórym wydawać, jeszcze się nie skończyła, a do niektórych krajów wraca ze zdwojoną siłą. Na szczęście wydaje się, że najcięższe momenty w Polsce są już za nami, a ograniczenia będą dalej sukcesywnie luzowane. Czas wakacji niesie za sobą również inne, tradycyjne dylematy – czyli co zrobić
z dziećmi w wakacje, aby były ciekawe i bezpieczne.

Koniec z siedzeniem w domu – skutki izolacji po pandemii

O ile dzieci nie uczęszczają w trakcie wakacji do szkoły, to jednak ich rodzice wciąż muszą chodzić do pracy, więc tworzy się dylemat – co zrobić z pociechami? Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie puszczenie ich samopas, ale ciężko nazwać to odpowiedzialnym, zwłaszcza w przypadku najmłodszych. Trzymanie dzieci w domu również nie jest dobre.

Ostatni rok pokazał, jak dramatyczne skutki niesie za sobą ciągłe przebywanie dzieci w domach. Badania dzieci nad skutkami emocjonalnymi pandemii są ciągle prowadzone i aktualizowane. Przykładem mogą być m.in. Stany Zjednoczone, gdzie opublikowano raport, z którego wynika, że napięcia i lęki związane z poczuciem braku kontroli u sześciolatków wzrosły aż o 30%. Badacze alarmują, że dzieciom niekiedy znacznie mocniej ucierpiały, niż dorośli. Z kolei, z badania przeprowadzonego przez Difference we współpracy z psychologami z Uniwersytetu SWPS wynika, że Izolacja była trudnym emocjonalnie czasem dla uczniów. Rodzice zauważyli spadek samopoczucia u swoich dzieci w czasie pandemii, a u 75% dzieci częściej niż wcześniej zdarzały się negatywne reakcje emocjonalne – przejawy złości, obrażanie się, nie przestrzeganie poleceń czy zamykanie się w sobie. Ponad połowa respondentów uznała, że w okresie pandemii samopoczucie ich dziecka pogorszyło się.

Wakacje – jedyna szansa, aby dzieci spotkały rówieśników

Na szczęście są już wakacje i na ratunek przychodzą placówki oraz ośrodki organizujące zajęcia dla dzieci i młodzieży. Obecnie znalezienie ciekawych kolonii bądź półkolonii nie jest trudne, bo ofert na rynku jest co niemiara.

Wiele miejscowości organizuje też tzw. lato w mieście, podczas którego dzieci mogą ciekawie spędzić czas w gronie rówieśników pod czujnym okiem opiekunów. Jest to jeden z najlepszych pomysłów na udane wakacje dla najmłodszych, bo umożliwia także rozwój kulturalny poprzez odwiedzanie muzeów i innych ośrodków kultury, będące często nieodłącznym elementem lata w mieście. A co najważniejsze, będą mieli oni okazję obcować z rówieśnikami.

Wybierz sprawdzone miejsce

Zanim poślemy swoje pociechy do tego rodzaju miejsca, dobrze jest zyskać rozeznanie w kilku aspektach. A więc po pierwsze, istotna jest lokalizacja placówki. Dzieci muszą mieć możliwość łatwego dotarcia na miejsce. Jeżeli znajduje się ono nieco dalej od domu, upewnijmy się, że będziemy w stanie dostarczyć tam swoich podopiecznych.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest rodzaj zajęć. Lepiej upewnić się, że opiekunowie są kompetentni, aktywności oferowane przez nich bezpieczne, a dzieci nie będą się nudzić. Kupowanie kota w worku nigdy nie jest dobrym pomysłem, a już szczególnie gdy chodzi o czas wolny naszych pociech. Dobre półkolonie zapewniają odpowiedni balans między przyjemnym, a pożytecznym, czyli między aktywnościami kulturalnymi, sportowymi, integracją i odpoczynkiem.

Ważne są także godziny zajęć. Najlepiej, żeby umożliwiały dostarczenie dziecka do danego miejsca przed pójściem do pracy i odbiór już po jej zakończeniu. Z reguły nie powinno to stanowić problemu, bo półkolonie zaczynają się rano i kończą w godzinach popołudniowych, ale zawsze dobrze się upewnić.

Jedną z ostatnich, ale być może jedną z najważniejszych rzeczy, jest to, aby nie robić nic na siłę, wbrew woli samych zainteresowanych, a więc dzieci. O ile naturalny jest opór młodego człowieka wobec wszystkiego co nowe, to jeżeli nie daje się przekonać, lepiej do niczego nie zmuszać. Dobrym pomysłem jest umożliwienie wyboru zajęć – wiele domów kultury, klubów sportowych i innych tego typu miejsc oferuje tematyczne lato w mieście. Ostatecznie przecież, to właśnie dziecko ma swój czas wolny, w którym ma naładować akumulatory na kolejny rok, i to ono ma się nim cieszyć.

Dbamy o normalne wakacje 2021

Nie można też zapominać o tym, co wywróciło nasze życie do góry nogami w ostatnich miesiącach, a więc o pandemii COVID-19. Wybierając półkolonię czy ośrodek kultury, należy dowiedzieć się, czy organizatorzy, którym chcemy powierzyć na czas wakacji swoje dzieci, podchodzą do sprawy poważnie i czy odwiedzane miejsca są odpowiednio dezynfekowane. Choć obecnie liczba zakażeń stopniowo spada, wirus wciąż jest wśród nas i nie wolno go lekceważyć.

Marka Ariete widząc dużą potrzebę, aby tegoroczne wakacje były normalne, postarała się zawalczyć o bezpieczeństwo właśnie w ośrodkach kultury czy na koloniach i półkoloniach. „Zorganizowaliśmy wysyłkę sanifikatorów – profesjonalnych urządzeń do dezynfekcji i wysłaliśmy do 30 placówek, które wyraziły chęć ich otrzymania. Wybraliśmy urządzenie, które zapewni ochronę pracownikom, dzieciom oraz wszystkim, którzy odwiedzają placówkę.” – mówi Michał Obalewski Prezes Gero Sp. z o.o będącej w Polsce wyłącznym dystrybutorem marki Ariete.

Idea całej akcji zorganizowanej przez markę była prosta. „Mówiąc o dezynfekcji pomieszczeń, edukujemy i sprawiamy, że mamy szansę, aby #normalnewakacje 2021 stały się możliwe. Co więcej, chcemy, także zrobić wszystko, aby sytuacja w Polsce była lepsza niż w innych krajach na świecie.” – dodaje Obalewski.

Organizatorzy akcji zapewniają, że to nie koniec ich działań w te wakacje, a kolejne placówki i ośrodki kultury, całkowicie bezpłatnie też będą miały szansę otrzymać takie wsparcie.

Dodaj komentarz