zainteresowania dzieci
Porady dla rodzica

Jak pomóc dziecku znaleźć pasję?

Jak pomóc dziecku znaleźć hobby bez jednoczesnym wybieraniu na nim presji? Czasem rodzice zapisują dzieci na masę zajęć dodatkowych w celu znalezienia dla niego zajęcia i nie zawsze dostrzegają, że przestają one sprawiać najmłodszym przyjemność.

Od czego zacząć?

Oczywiście od rozmowy z dzieckiem. To w końcu jemu dodatkowe zajęcia mają sprawiać przyjemność, dzieci wiedzą co im sprawia przyjemność i razem będzie można dobrać odpowiednie zajęcia dodatkowe. Jeżeli okaże się jednak, że wybrana przez dziecko opcja okazuje się nietrafiona-nie denerwujmy się. To normalne, że dzieci będą się nudzić a przez to zmieniać zainteresowania. Nie ma w tym nic złego i powinniśmy pomóc im w poszukiwaniu czegoś, co naprawdę pokochają.

Co gdy dziecko nie wie, co chce robić?

Nie ma nic złego w tym, że dziecko nie wie co lubi robić. W końcu to tylko maluchy, nie próbowały jeszcze wielu rzeczy. I w tym momencie powinien pomóc rodzic proponując różne alternatywy. Metodą prób i błędów na pewno znajdzie się zajęcie, które maluszek pokocha.

Czy zajęcie dodatkowe są dzieciom potrzebne?

Zainteresowania i czynności, które sprawiają dziecku radość w młodych latach mogą później ukierunkować jego ścieżkę zawodową. Należy jednak pamiętać, że to pasje naszych dzieci a nie nasze. Tylko wtedy będą one czuły chęć realizowania kolejnych wyzwań. Przymuszanie dzieci do konkretnych zajęć dodatkowych może spowodować, że będzie robiło to jedynie dla nas i nie będzie czerpało z tego żadnej radości. Gdy maluch zapiera się, że nie chce rozwijać się w żadnym kierunku nie warto też zmuszać go do tego. Warto przedstawiać mu różne alternatywy, porozmawiać z nim co lubi robić w wolnej chwili i wtedy spróbować znaleźć odpowiednie zajęcia.

Dziecko bierze przykład z otoczenia

Dobrze by było gdybyśmy dawali dziecku przykład i sami pokazywali, że mamy zainteresowania, które sprawiają nam przyjemność. Udział rodzica w rozwijaniu pasji jest bez wątpienia konieczny. Nie wolno jednak wywierać na dziecku zbyt dużej presji by go nie zniechęcić.

Pomijając fakt, że zajęcia dodatkowe mogą rzutować na późniejszą przyszłość dziecka to dodatkowo pomagają w rozwoju malucha. Tworzenie nowych relacji, nauka determinacji oraz zdrowej rywalizacji to tylko jedne z wielu plusów rozwijania u dziecka zainteresowań.

Dodaj komentarz