Strój na wychowanie fizyczne – jak wybrać odpowiedni?
Kompletowanie szkolnej wyprawki to spore wyzwanie dla rodziców, szczególnie jeśli robią to pierwszy raz. Poza zakupem przyborów szkolnych, podręczników i zeszytów, jej obowiązkowym elementem jest oczywiście strój na wychowanie fizyczne. Musi być wygodny, funkcjonalny, a także spełniać określane normy. Co należy wziąć pod uwagę podczas zakupów?
Elementy stroju na wychowanie fizyczne
Podczas lekcji wf-u dzieci uprawiają różnego rodzaju aktywności, takie jak choćby bieganie, skakanie, wspinanie, gry zespołowe czy ćwiczenia gimnastyczne. Odpowiedni strój powinien więc być przede wszystkim maksymalnie wygodny, dość uniwersalny oraz odporny na zniszczenia. Nie może być też zbyt obcisły – będzie wówczas krępował ruchy, ale też zbyt obszerny – w trakcie ćwiczeń może po prostu spadać. Zajęcia wf najczęściej odbywają się na szkolnej sali gimnastycznej lub boisku. I dlatego, najlepiej przygotować dwa rodzaje stroju – przeznaczony do lekcji wewnątrz budynku oraz na świeżym powietrzu. W pierwszej sytuacji, elementy jakie musi zawierać taki strój to: koszulka na krótki rękaw oraz krótkie, luźne spodenki na gumce. Niezbędne będzie też sportowe obuwie z jasną podeszwą (najlepiej zapoznać się wcześniej z regulaminem sali, gdzie jego rodzaj powinien być doprecyzowany). Do lekcji na boisku szkolnym warto dodać do stroju długie spodnie dresowe oraz bluzę z długim rękawem.
Tkaniny, które sprawdzą się najlepiej
Dawniej, strój na wychowanie fizyczne musiał być jednolity. Dokładnie określano nawet kolorystykę ubrań: obowiązkowe były biała koszulka oraz ciemne spodnie. Obecnie, najczęściej panuje tu spora dowolność i wymagane jest tylko, żeby odzież nie była zbyt wzorzysta ani jaskrawa. To, co jednak jest najważniejsze, to materiał, z którego wykonana jest taka odzież. W przypadku koszulek i spodenek najlepszym wyborem jest bawełna, która jest lekka i przewiewna. Zapewni odpowiedni komfort nawet w trakcie najbardziej intensywnych zajęć. W składzie materiału może znaleźć się też szybkoschnący poliamid i rozciągliwy elastan, które jeszcze bardziej podniosą poziom wygody. Szczególną uwagę warto zwrócić również na bluzy do gimnastyki, które sprawdzą się nie tylko podczas zajęć na zewnątrz, ale także w trakcie rozgrzewki – na sali gimnastycznej może być dość chłodno. Ściągana przez głowę bluza, wykonana z miękkiego i ciepłego materiału, będzie tutaj idealna. Duży wybór takich bluz można znaleźć w sklepie sportowym Decathlon.
Najważniejsze zasady i porady
Posiadając jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stroju na wf, najlepiej wyjaśnić je u źródła – sprawdzając regulamin szkoły lub sali gimnastycznej, czy też pytając wychowawcy. Każda szkoła może posiadać swoje własne zasady dotyczące dokładnego wyglądu odzieży przeznaczonej na zajęcia sportowe, ale bez względu na nie, warto pamiętać o kilku istotnych sprawach:
– obuwie na wf należy przynosić w specjalnym worku, który zapobiegnie przedostawaniu się na zewnątrz zapachów
– buty nie mogą posiadać zupełnie gładkiej powierzchni (muszą zapewniać przyczepność do podłoża), warto też wcześniej sprawdzić czy nie rysują podłogi
– w przypadku młodszych dzieci, lepsze będą buty na rzep, które są szybsze w zakładaniu
– dziewczynki powinny posiadać ze sobą gumkę do włosów: ćwiczenie w rozpuszczonych włosach jest najczęściej zabronione
– dziecko nie może podczas zajęć mieć na sobie żadnej biżuterii.
Strój należy dostosowywać również do panującej pory roku oraz pogody. Podszyte polarem dresy będą odpowiednie zimą, latem spowodują zaś przegrzanie. Tak przygotowane dziecko z pewnością będzie czuło się wygodnie i sprosta wszelkim, sportowym wyzwaniom.