dwie dziewczynki na kocu
Zabawki i akcesoria

Szwedzka Wioska – plac zabaw w Wola Parku dla dzieci z różnymi potrzebami

Wola Park stworzył wyjątkowy plac zabaw dla dzieci i młodzieży. Został on dostosowany do potrzeb zarówno niemowląt od pierwszego roku życia, jak i nastolatków, a także dzieci z różnymi niepełnosprawnościami – wzroku, słuchu, ruchu czy wyzwaniami neurorozwojowymi. Plac zabaw wykonany jest z naturalnych materiałów – głównie drewna i lin – a swoją budową przypomina drzewo. Otwarcie nastąpiło w połowie czerwca br.

Kluczowym czynnikiem decydującym o rozwoju oraz poczuciu dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży jest możliwość nawiązywania relacji z rówieśnikami. Zaspokaja to liczne potrzeby psychiczne i społeczne dzieci, na przykład w zakresie przynależności i akceptacji. Z badań wynika, że codzienne pozytywne doświadczenia z rówieśnikami przyczyniają się do wzrostu optymizmu wśród nastolatków i budowania przez nich poczucia własnej wartości. Pandemia COVID-19 spowodowała, że codzienne kontakty dzieci z ich rówieśnikami były znacząco utrudnione lub ograniczone do formy zdalnej. Dlatego Wola Park, którego celem jest bycie ważną częścią lokalnej społeczności, chce umożliwić najmłodszym spotkania i wspólną zabawę.

– Z myślą o wszystkich dzieciach i młodzieży stworzyliśmy wyjątkowy plac zabaw. Głównym elementem jego konstrukcji są drewniane domki. Wszystkie są miejscem, gdzie dzieci mogą odpocząć, spotkać się i pobawić, a część z nich pełni dodatkowo funkcję kolejnych etapów w drodze na szczyt placu zabaw – do zjeżdżalni. W Szwedzkiej Wiosce dzieci znajdą także m.in. bocianie gniazdo, tunele, zjeżdżalnie o różnej wysokości czy zabawki sensoryczne i motoryczne. Zapraszamy wszystkich do zabawy i wspólnego spędzania czasu z rówieśnikami – mówi Kamila Popławska-Bernatowicz, Customer Experience Leader w Wola Parku.

Dostosowany do potrzeb dzieci z różnymi niepełnosprawnościami

Wybrane elementy na placu zabaw są w kontrastowych kolorach, dzięki czemu dziecko niedowidząceje dojrzy. Są to m.in. elementy do wspinaczki czy motoryczne do zabawy. Innym ciekawym miejscem są tuby, gdzie pociechy znajdujące się na szczycie Szwedzkiej Wioski mogą nadawać komunikaty głosowe do osób znajdujących się na dole. Dzięki temu dzieci niedowidzące i niewidome, które nie powinny wchodzić na wyższe partie placu zabaw, mogą aktywnie uczestniczyć w zabawie. Podczas projektowania konstrukcji wzięto także pod uwagę potrzeby dzieci z niepełnosprawnością słuchu. Dzięki drewnu, z którego jest wykonany plac zabaw, mają one możliwość wyczuć wibracje, drgania powietrza i lepiej orientować się w terenie. Dla pociech z niepełnosprawnością ruchową, w tym tych poruszających się na wózkach inwalidzkich, został przewidziany domek znajdujący się na dole – bez konieczności wchodzenia wyżej czy wspinania się. Dzieci mogą wjechać do domku na wózku inwalidzkim i bawić się atrakcjami przewidzianymi w środku. Na placu zabaw jest także wiele wzniesień. Będą one małym wyzwaniem, które dzieciom poruszającym się na wózkach, da satysfakcję i tym samym może mieć działanie terapeutyczne. Potrzeby najmłodszych z niepełnosprawnością intelektualnąrównież zostały uwzględnione. Mogą one korzystać z niższych partii placu zabaw, w tym tuneli, obracających się kółek i zabawek sensorycznych, które będą wspierały ich zakres manipulacji. Najmłodsi mogą też bawić się na zjeżdżalni i wspinać się na wyższe partie Szwedzkiej Wioski, co z pewnością będzie stymulowało ich rozwój psychoruchowy.

 Bardzo rzadko można spotkać miejsca zabawy dla dzieci i młodzieży, gdzie zadbano o potrzeby różnych grup wiekowych (od niemowlaków po nastolatki), a także osób z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki temu, że pociechy w różnym wieku i z różnymi potrzebami znajdą na nim dla siebie atrakcje, daje on możliwość integracji i wzajemnego włączania się w zabawę. W konsekwencji Szwedzka Wioska daje dzieciom możliwość poznania siebie i różnorodności naszego społeczeństwa – nadmienia dr Monika Skura, adiunkt w Katedrze Pedagogiki Społecznej i Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Warszawskiego, i dodaje– Bardzo dużą zaletą placu zabaw w Wola Parku są materiały z których jest on wykonany – głównie drewno i liny. Kolory poszczególnych elementów na placu zabaw są różnicujące, dzięki czemu osoby niedowidzące bez trudności będą mogły je rozpoznać. Z drugiej strony dzięki temu, że dominują neutralne kolory nie przestymulowują one zmysłów przez nadmiar bodźców, co jest ważne dla dzieci z ADHD czy zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD).

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Na placu zabaw obowiązuje regulamin, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim go odwiedzającym. Dzieci w Szwedzkiej Wiosce powinny być m.in. pod stałą opieką swoich dorosłych opiekunów, korzystać z atrakcji dostosowanych do ich wieku oraz nie blokować przejść. Podczas analizy Centrum Kontroli Placów Zabaw pod kątem poziomu bezpieczeństwa, Szwedzka Wioska uzyskała certyfikację „bardzo bezpieczny”. Dodatkowo na placu zabaw są przeprowadzane cykliczne kontrole wewnętrzne i zewnętrzne w celu utrzymania go w 100 proc. sprawności.

Szwedzka Wioska zlokalizowana jest na pierwszym piętrze w Wola Parku, przy ul. Górczewskiej 124, obok sklepu TK Maxx. Korzystanie z placu zabaw jest bezpłatne.

Dodaj komentarz