zabawy w kuchni
Czas wolny

Zabawy w kuchni, czyli nauka przez zabawę

Dobrze jest od najmłodszych lat uczyć dzieci wykonywania podstawowych czynności domowych. Zadaniem rodzica jest jednak pokazanie, że wcale nie muszą one być przymusem. Przykładem może być wspólne gotowanie, które może być również świetną zabawą dla najmłodszych. Jak zaplanować rodzinne warsztaty kulinarne i pogodzić przyjemne z pożytecznym?

Ciekawe przepisy

Maluch z pewnością chętniej zabierze się za prace w kuchni, gdy usłyszy, że będziemy przygotowywać jego ulubione danie. Można też wcześniej porozmawiać z nim i ustalić co chciałby przyrządzić, jeśli nie ma pomysłu dobrze będzie jak sami wyjdziemy z inicjatywą. Należy pamiętać jednak by nie były one zbyt trudne. Można spróbować zrobić razem kluski leniwe czy pizzę.

Puść wodze wyobraźni!

Maluchy uwielbiają się bawić i mają niesamowitą wyobraźnię, można wykorzystać to właśnie w kuchni. Nie bójmy się eksperymentować ze składnikami, jeśli dziecko ma jakiś pomysł to go wysłuchajmy i wykorzystajmy. Warto wybrać do przygotowywania takie potrawy, w których nie trzeba się trzymać ściśle przepisu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest pizza, do której maluch będzie mógł wybrać składniki. Najważniejsze to pokazać mu, że gotowanie to dobra zabawa!

Dajmy się pobrudzić dziecku

Gdy byłam mała i wracałam brudna po całodziennej zabawie moja mama zawsze powtarzała, że „brudne dziecko to szczęśliwe dziecko”. Ciężko upilnować, by maluch cały czas miał idealnie czyste ubranka, tak będzie też przy wspólnym gotowaniu. Jednak nie musimy denerwować się, gdy nasza pociecha wysypie na siebie mąkę czy wyleje napój, grunt to dobra zabawa!

Gotowanie to przede wszystkim wspólne spędzanie czasu

Oczywiście praktyki kulinarne niosą ze sobą wiele korzyści, które rozwijają malucha i uczą go nowych umiejętności. Rozwija się jego kreatywność oraz zaradność co rzutuje na jego późniejsze dorastanie. Warto jednak pamiętać, że jest to przede wszystkim wspólne spędzanie czasu i utrwalanie więzi rodzinnych, a przecież to jest najistotniejsza kwestia. Dobrze jest też wykorzystać ten moment na nauczenie dziecka kilku praktycznych zasad. Przed rozpoczęciem gotowania trzeba wytłumaczyć, że konieczne jest dokładne umycie rąk. W kuchni należy trzeba przestrzegać niektórych zasad, a to z kolei pomoże w uczeniu malucha dyscypliny. Po zakończeniu pracy posprzątajcie wspólnie z dzieckiem miejsce pracy, by pamiętało o zostawianiu po sobie porządku.

Dodaj komentarz