wyjazd z dziecmi
Porady dla rodzica

Jak zaplanować wyjazd z dziećmi?

Wakacje z naszymi pociechami to wspaniały sposób na spędzenie razem czasu i pogłębienie naszych relacji. Przy planowaniu wyjazdu należy jednak pamiętać o potrzebach najmłodszych. Warto zwrócić uwagę, że postrzegają oni rzeczywistość nieco inaczej jak my i trzeba uwzględnić również ich potrzeby.

Jakie potrzeby mają niemowlęta?

Wiele osób rezygnuje z wczasów, gdyż uważa, że byłyby one niemożliwe do zrealizowania z tak delikatnymi dziećmi. A o dziwo są one najlepszymi towarzyszami podróży, należy jedynie pamiętać o kilku istotnych kwestiach podczas planowania wyjazdu. Można z nimi jechać w wiele miejsc, takie dzieci nie wybrzydzają i nie marudzą. Najlepszym przedziałem wiekowym na wczasy dla takiego malucha jest przedział między trzecim a ósmym miesiącem życia dziecka. Ma wtedy za sobą okres kolek i jest wystarczająco odporny. Dodatkowym atutem jest bez wątpienia to, że taki maluszek mało waży, co jest istotne przy zwiedzaniu wymagającym używania nosidła. Należy jednak pamiętać o stabilnej temperaturze, gdyż niemowlaki gorzej znoszą jej gwałtowne zmiany (dobrze jest o tym pamiętać również przy ustawianiu temperatury klimatyzacji w samochodzie). Konieczne zabranie jest zabranie ze sobą książeczki zdrowia dziecka. Na wszelki wypadek dobrze jest mieć również zapisane numery do pediatry w miejscowościach, do których się udajemy.

Co zaplanować dla przedszkolaka?

Takie dzieci mają już większe wymagają. Po nauczeniu się mówienia i chodzenia, chętnie wygłaszają nam swoje zdanie (w tym niezadowolenie) i bardzo lubią samemu chodzić. Lepiej nie wybierać się z takimi maluchami w wyższe szlaki górskie. Można zaplanować dwu, trzygodzinny spacer na delikatnym szlaku. Dodatkowym atutem byłoby towarzystwo dla pociechy, dlatego dobrze jest wybrać się na wakacje z zaprzyjaźnioną rodziną mającą dziecko w podobnym wieku. Maluchy w tym wieku na pewno docenią odwiedzanie miejsc takich jak: ogrody zoologiczne, kolorowe parki rozrywki czy aquaparki.

Co ze starszymi dziećmi?

Wyjazdy z dziećmi w wieku szkolnym to sama przyjemność. Otwiera się możliwość wielu wyjazdów i odwiedzenia wielu miejsc, ważne jednak by takiego młodego człowieka zaciekawić. Najlepiej porozmawiać wspólnie o tym co każdego członków rodziny interesuje i wspólnie wybrać atrakcje. Nastolatek na pewno doceni to, że jego zdanie liczy się tak samo jak rodziców. Alternatyw wyjazdowych jest bardzo dużo. Od bardziej wymagających szlaków górskich, po parki rozrywki, interesujące zabytki, aż po spływy kajakowe i loty w dalsze kręgi świata.

Sposobów na spędzenie wspólnie czasu jest bardzo dużo, należy jednak pamiętać o dostosowaniu potrzeb dzieci do planowanych wyjazdu. Biorąc pod uwagę potrzeby każdego z członka rodziny, bez wątpienia będzie można przeżyć razem niezapomniane chwile na wspólnych wakacjach.

Dodaj komentarz