zabawki
Zabawki i akcesoria

Jakie zabawki wybierać dla malucha?

Dla wielu z nas wybór zabawek dla dziecka to niemałe wyzwanie. Zdecydowanie łatwiej, gdy kupujemy prezent swojemu maluchowi, którego dobrze znamy i wiemy co lubi. Jednak co w przypadku gdy musimy zadowolić dziecko naszych znajomych czy kogoś z rodziny?

Do czego zabawki służą?

Odpowiedź wydaję się wyjątkowo prosta, po prostu do zabawy. Mają jednak one jeszcze jedną, wyjątkowo ważną funkcję i jest to nauka. Warto zdecydować się na wybór rzeczy, która zachęci malucha do aktywności a przy tym będzie służyła jego rozwojowi. Oczywiście jest to zależne od wieku dziecka i trzeba dobrać zabawkę tak, by była ona adekwatna do wieku. Całe szczęście w obecnych czasach nie musimy się na tym szczególnie znać, producenci zabawek robią to za nas. Działy w sklepach często podzielone są na wiek, dla którego artykuły są przeznaczone. Dodatkowo na pudełkach też często zaznaczone jest dla jakiego malucha została stworzona dana rzecz.

Co za dużo to niezdrowo

Pułki sklepowe praktycznie pękają od ilości różnych zabawek dla dzieci. Wybór jest tak ogromny, że sami nie wiemy na co najlepiej jest się zdecydować. Analizujemy każdą z nich i zastanawiamy się czy na pewno będzie się podobać, czy jest odpowiednia albo ciekawa. Sama byłam kiedyś osobą, która chodziła od sklepu do sklepu i szukała najlepszej alternatywy. Obecnie przyjęłam zasadę, że wchodzę tylko do jednego miejsca i decyduje się na rzecz, która najbardziej przykuła moją uwagę (oczywiście o ile jest ona odpowiednia dla dziecka).

Ostatnia, najważniejsza kwesta, czyli…bezpieczeństwo!

Bez wątpienia jest to kluczowy aspekt decydujący o wyborze rzeczy dla dzieci. Rzeczy dla dzieci muszą spełniać określone, narzucone wymogi jednak nie zawsze gwarantuje to całkowite bezpieczeństwo dla malucha. Dziecko myśli w zupełnie inny sposób niż my, dlatego musimy być przewidujący i dokładnie przemyśleć, czy zabawka jest odpowiednia. Jeżeli maluch dalej jest na etapie wkładania różnych rzeczy do buzi, należy sprawdzić czy wybrany produkt nie posiada żadnych drobnych elementów ani nic co mogłoby spowodować, że po połknięciu dziecko się zadławi.

Wybór zabawek nie jest łatwy, jednak należy przede wszystkim pamiętać o tym czy wybrana przez nas rzecz jest odpowiednia dla wieku dziecka. Zbyt długie zastanawianie się nad tym czy to co wybraliśmy na pewno się spodoba też nie jest dobre. Pamiętajmy, że dziecko ma niesamowitą wyobraźnie i na pewno będzie wiedziało co z zabawką zrobić.

Dodaj komentarz