Zabawki, które pozostały niezmienne od lat
Idąc do sklepu w obecnych czasach wybieramy dla naszych pociech zabawki, które powstały wiele lat temu. Nieprawdopodobne? A jednak. Niektóre z nich mają więcej lat niż my sami. Historia zabawek oraz tego jak niektóre z nich dalej pozostają niezmienne od wieków jest niezwykle ciekawa.
Starsze niż nam się wydaje
Chociaż niektórzy z nas przy wybieraniu misia dla dziecka mogą wspominać z nutą nostalgii pluszaki z naderwanym uchem z własnego dzieciństwa, to o dziwo nie są to aż tak odległe czasy dla historii zabawek. Przykładowo, archeolodzy często odkrywają lalki w grobach dzieci z czasów…starożytnych! Już wtedy zaczęto tworzyć rzeczy do zabawy, używano do tego różnych materiałów: gliny, materiału, kamienia, a nawet kości. Laleczki często były ozdabiane różnymi tkaninami i włosami, przez co ich wygląd nie odbiegał aż tak bardzo od tych produkowanych obecnie (oczywiście oprócz materiału, z którego były wykonywane). Egipcjanie potrafili nawet stworzyć figurki, które poruszały się.
Zabawki dla niemowlaków znane już w… starożytności!
Dla najmłodszych również produkowano rzeczy, które zaspokoją ich ciekawość. Popularną zabawką dla nich były grzechotki. Wynaleźli je starożytni Grecy, a dokładniej Archytas z Tarentu. Według legendy, liczne potomstwo sprawiało dużo problemu filozofowi. Zniecierpliwiony Archytas stworzył więc zabawkę, która zajęła pociechy na czas jego pracy. Początkowo miały one jedynie kształt kuli, później jednak tworzono coraz to bardziej rozmaite kształty.
Idealne na długie zimowe wieczory – pierwsze puzzle
Dość wcześnie, bo w 1767 roku zostały wynalezione dobrze wszystkim znane puzzle. Powstały one w Wielkiej Brytanii i miały one pomóc młodym osobom w nauce geografii (przedstawiały one mapę świata). Przyjęły się one tak dobrze nie tylko wśród dzieci, ale i dorosłych, że do tej pory produkowane są z dowolnymi, przeróżnymi obrazami i formami.
Najpopularniejsza zabawka w historii, czyli pluszowy miś
Chyba w każdym dziecięcym pokoju można znaleźć chociaż jednego pluszaka. Jednak ten symbol dzieciństwa, w przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych zabawek, nie jest aż tak stary. Pierwszego wyprodukowanego misia datuje się powiem na około 1900 rok. Przez to sto lat pluszaki zyskały niesamowicie dużą popularność i zaczęły przybierać coraz to bardziej rozmaite formy.