zabawki dla dzieci
Zabawki i akcesoria

Jaki wpływ na rozwój dziecka mają zabawki?

Zabawa wbrew pozorom jest kluczowym elementem w rozwoju dziecka. Już od pierwszych miesięcy, poprzez wykonywanie drobnych ruchów jak zgniatanie misiów czy uderzanie grzechotkami w szczeble łóżeczka, maluch uczy się poprzez zabawę.

Jakie zabawki wybierać?

Po ukończeniu pierwszego roku życia dzieci zaczynają rozumieć, że wykonywane przez niego czynności przynoszą określone rezultaty. Dlatego dobrze jest dawać maluchowi jak najwięcej zabawek edukacyjnych. Budowanie wieży z klocków, czy łączenie kilku części w jedną pomogą w rozwijaniu koordynacji. Oczywiście plusem będzie, gdy rzeczy będą różnych kolorów by dziecko mogło poznawać jak najwięcej nowych rzeczy.

Naśladowanie dorosłych i zabawa i „dorosłe życie”

Dzieci bardzo lubią bawić się w „dom”. Wsadzają swoje lalki lub misie do wózeczków i opiekują się nimi w stworzonym przez siebie świecie. Jest to zupełnie normalne, gdyż maluchy uczą się wszystkiego poprzez obserwację. Często naśladują i powtarzają to co zobaczą czy usłyszą, a to z kolei wpływa na ich późniejszy rozwój i życie. Dlatego ważne jest by osoby, które najwięcej czasu spędzają z maluchem kontrolowały swoje zachowania i język. Zabawy, które polegają na wchodzeniu w rolę pomagają później odnaleźć się w świecie.

Wspólna zabawa

Młodsze dzieci mają wyjątkowo bujną wyobraźnie. Zabawki pomagają przenieść się w inny świat, maluchy nie potrzebują wiele by zająć się na wiele godzin. Rodzic może się oczywiście z nim bawić, jest to wskazane i buduje więź z dzieckiem. Nie potrzebuje on jednak pomocy w zabawie czy zachęty do niej, dziecko w wieku od dwóch do czterech lat świetnie bawi się same ze sobą. Należy jednak pamiętać by takiego dziecka nie zostawiać samemu.

Inaczej sprawa wygląda u starszych dzieci, które z czasem zaczynają się nudzić. Tutaj inicjatywa i pomysł starszej osoby się przydadzą. Warto czasem zagrać z maluchem w jakąś grę lub zaproponować wspólną zabawę.

Zastępowanie zabawek nowościami technologicznymi

W obecnych czasach rodzice często dają najmłodszym dostęp do tabletu czy telefonu, by pograły lub coś obejrzały i zajęły się sobą. Uczenie dzieci od najmłodszych lat „zabijania czasu” poprzez elektronikę może skutkować tym, że dziecko przyzwyczai się do niej i niechętnie będzie sięgać po zabawki.

Dodaj komentarz