samodzielne jedzenie
Na talerzu

Samodzielne jedzenie u malucha

Jest to moment, w którym rodzice muszą uzbroić się w anielską cierpliwość. Chwilę przed pierwszym rokiem życia maleństwo zacznie swoje pierwsze próby samodzielnego jedzenia. Będzie wykorzystywał do tego głównie rączki, ale po krótkiej chwili zacznie łapać za sztućce. Pierwsze próby oczywiście nie będą idealne, dlatego zarówno dziecko jak i wszystko dookoła niego będzie wymagało wyczyszczenia.

Dziecko bardzo dobrze zna swój organizm!

Rodzice dość często stosują praktyki namawiania maluchów do jedzenia. Każdy z nas chociaż raz próbował sposobu „leci samolocik”, ale czy takie sposoby są w ogóle potrzebne? Każdy maluszek zna swój organizm i wie, kiedy jest głodny, a kiedy najedzony. Wbrew pozorom małe dzieci mają świetnie rozwinięte rozpoznawanie uczucia sytości. Działa to też w drugą stronę, jeżeli maluch prosi o dokładkę nie powinniśmy odmawiać. Jeżeli boimy się jednak o tuszę u malucha to warto po prostu urozmaicić jego jadłospis i podać coś zdrowego.

Co zrobić, gdy dziecko rozprasza się podczas jedzenia?

Wprowadzenie pewnych zasad może usprawnić dziecku jedzenie posiłku. Z pewnością należy ustalić z dzieckiem, że posiłek jemy tylko przy stole w kuchni. Odpada zabieranie jedzenia do pokoju czy przed telewizor. Maluszek szybko się wtedy rozproszy i będzie konsumował posiłek. Dobrym pomysłem będzie towarzyszenie mu. Wspólne posiłki to również dobry sposób na pogłębianie więzów rodzinnych. Dzieci są słynne z tego, że naśladują innych dlatego jeżeli sami weźmiemy jakąś przekąskę i zjemy razem z nimi na pewno będą czuły się raźniej i szybciej zjedzą.

Warto pamiętać o tym, żeby dziecka nie pospieszać ani nie wywoływać na nim żadnej presji. Ono dopiero uczy się i nie robi tego tak sprawnie jak my. Cierpliwość i odpowiednie podejście na pewno poskutkują tym, że maluch z przyjemnością będzie zasiadał z nami przy stole. W końcu wspólne posiłki podtrzymują pewną rutynę rodzinną i sprawiają, że członkowie poświęcają sobie chociaż odrobinie czasu. Nawet w trakcie bardzo zabieganego dnia warto znaleźć chwilę na wspólny posiłek i porozmawiać o tym jak innym minął dzień.

Dodaj komentarz