Jaka powinna być temperatura wody do prania?
Dla większości osób pranie odzieży sprowadza się do oddzielenia jasnych kolorów od ciemnych i uruchomienia programu piorącego, który trwa najkrócej lub z innych powodów wydaje się najwygodniejszą opcją. Tymczasem dla skuteczności czyszczenia oraz dla kondycji tkanin istotne jest nie tylko segregowanie ubrań ze względu na kolor, ale także wybór odpowiedniego detergentu czy temperatury prania. W jakiej wodzie najlepiej jest prać odzież i dlaczego to takie ważne?
Dlaczego wybór odpowiedniej temperatury prania jest ważny?
Odzież wybrana w zbyt gorącej wodzie może skurczyć się i zafarbować. Z kolei ta wyprana w wodzie zimnej może okazać się w dalszym ciągu brudna po wyjęciu jej z bębna pralki. Co ciekawe, określenie „zimna” czy „gorąca” nie będzie uniwersalne dla każdego urządzenia. Zwykle mówimy w tym przypadku o pewnych zakresach. Woda gorąca przekracza temperaturę 50 stopni Celsjusza, ciepła ma około 30-40 stopni, a zimna 25-15 stopni. Temperatura wody ma znaczenie ze względu na fakt, że:
- umożliwia rozpuszczanie się detergentów i aktywację składników odpowiadających za odplamianie,
- powoduje rozszerzanie się włókien tkanin, a dzięki temu pozwala na wnikanie rozpuszczonego detergentu w głąb materiału.
Mogłoby się wydawać, że im wyższa temperatura, tym lepsze efekty prania, jednak należy pamiętać, że nie każdą tkaninę można wyprać w gorącej wodzie. Wiesz jaka powinna być temperatura wody do prania? Nie, to sprawdź w tym polecanym wpisie https://www.domowe-sposoby.pl/twoj-dom/jaka-powinna-byc-temperatura-wody-do-prania/. Z artykułu dowiesz się, jaki dokładnie wpływ na skuteczność wywabiania plam ma ciepło wody oraz w jaki sposób może ona szkodzić naszym ubraniom.
Jak dobrać temperaturę wody do prania?
Kiedy pierzemy ręcznie, nasze możliwości są nieco ograniczone. Nie będziemy bowiem w stanie uprać odzieży w wodzie bardzo gorącej, dlatego wybór sprowadza się w tym przypadku do wody zimnej lub ciepłej – do około 40 stopni. Pralka może zaś podgrzewać wodę nawet do 90 stopni Celsjusza, a poszczególne programy piorące mają zwykle różne automatyczne ustawienia temperatury, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Przykładowo, program do prania bawełny nie powinien wykorzystywać wody o temperaturze powyżej 40 stopni, ale już program do prania odzieży sportowej czy bielizny może ustawiać automatycznie temperaturę znacznie wyższą. W wielu przypadkach korzystniej będzie ustawiać ten parametr samodzielnie w oparciu o takie czynniki jak:
- rodzaj tkaniny – informacje na temat zalecanej temperatury prania znajdziemy na metce,
- rodzaj zabrudzeń – przykładowo, plamy z krwi można prać tylko w zimnej wodzie, ale już te z tłuszczu łatwiej usuniemy w wodzie ciepłej,
- kolor tkaniny – korzystniej jest prać ciemną i kolorową odzież w niższych temperaturach, aby nie wywabiać z nich pigmentów,
- wybrany detergent – płynne detergenty łatwo rozpuszczają się nawet w zimnej wodzie, natomiast te w proszku mogą mieć z tym problem.
Jak widać, nie sposób wskazać uniwersalną temperaturę, odpowiednią do każdego prania. Z pewnością bezpieczniej jest jednak prać odzież w jak najniższej możliwej temperaturze, ponieważ chroni to zarówno kolory odzieży, jak i strukturę włókien materiału. Jeśli uprzednio zapierzemy plamy, cykl prania w 30 – 40 stopniach powinien zagwarantować naszym ubraniom akceptowalny poziom czystości i lepszą żywotność.
Pranie nie należy do najprzyjemniejszych domowych obowiązków, ale każdy lubi wyciągać z szafy odzież czystą i pachnącą świeżością. Warto wiedzieć więc, jak należy je prać, aby jak najdłużej cieszyć się atrakcyjnym wyglądem ubrań i najlepszymi efektami czystości.